Afbeelding
dinsdag 27 december 2022

Top vijf artikelen van 2022: Deze moet je gelezen hebben!

Jasmijn van Engelen

Het eind van het jaar is een tijd van bezinning. Van lichtjes, samenkomen, warmte en… van de lijstjes. De tien beste recepten voor als het sneeuwt, de honderd meest geluisterde nummers, de vijfentwintig films en series die de meeste sterren kregen en de populairste hashtag op het internet: allemaal lijstjes met favorieten.

En daar doet Wij Nemen Je Mee natuurlijk graag aan mee. Daarom vroegen we een paar collega’s naar hun favoriete artikel van afgelopen jaar. We hebben ze voor je op een rijtje gezet, dus hierbij de top 5 van 2022: allemaal artikelen die het waard zijn om terug te lezen.

  1. Opgeknapte Kerkstraat en Zuideinde

Beleidsadviseur Richard Visser en gebiedsregisseur Stephan Valenta raden allebei het artikel over de opgeknapte Kerkstraat en Zuideinde in Oostzaan aan omdat de samenwerking er van af spat. Stephan: ‘Het opnieuw inrichten van de Kerkstraat en Zuideinde is een prachtig voorbeeld van een samenwerkingsproject van de gemeente Oostzaan en Vervoerregio. Ons team Uitvoering Programma’s heeft verkeerskundige kennis geleverd en in Den Haag geld hiervoor aangevraagd. Het is fijn om te lezen dat die samenwerking ook terug komt in het artikel. Zowel de wethouder van Oostzaan als ons bestuurslid komen aan het woord.’ Daarnaast beseft hij dat dit soort projecten belangrijk zijn voor de regio. ‘Het is misschien een klein project voor de Vervoerregio, maar juist een groot project voor Oostzaan. Het project draagt bij aan verkeersveiligheid, fietsgebruik en prettig OV.’

Voor Richard is het artikel een mooi voorbeeld van dilemma’s waar de Vervoerregio soms tegenaan loopt. Richard: ‘Het opknappen van deze twee wegen was een prachtig project. Maar sommige onderdelen waren moeilijk te combineren. Denk aan verkeersveiligheid voor fiets en voetganger, de verdeling van de beperkte openbare ruimte, overlast voor omwonenden en het kunnen doorrijden van het OV tegenover het verlagen van de maximale snelheid. Met inbreng van bewoners is dit uiteindelijk samengekomen in één ontwerp van de straten.’

2. Een tour door twee fietsenstallingen bij Amsterdam Centraal

Nederlanders houden van fietsen! En van een droge plek om hun fiets te parkeren. Daar wordt hard aan gewerkt en binnenkort zijn de twee fietsenstallingen bij Amsterdam Centraal klaar om geopend te worden. Dit artikel, wat een tour door de stallingen is die bijna klaar zijn, is favoriet bij collega’s Luca Jansen en Hannus Kok.

Concessiebeheerder Luca Jansen ziet hoe bijzonder het bouwen van de stallingen is. ‘Vrienden uit het buitenland die op bezoek zijn in Nederland zijn vaak onder de indruk van onze stations en fietsenstallingen. Wanneer je weet wat er komt kijken bij de bouw en inrichting van zo’n stalling wordt dit alleen nog maar indrukwekkender.’ Financieel technisch adviseur Hannus Kok is het hiermee eens. Hannus: ‘In een fietsstad als Amsterdam twee prachtige nieuwe fietsenstallingen bouwen bij Amsterdam Centraal Station is heel bijzonder. Het is extra leuk dat we daar als Vervoerregio aan meegewerkt. Doordat een deel van de fietsen onder de grond/het water geparkeerd kunnen worden, zorgt het er voor dat deze prachtige stad zelfs nog een stukje mooier wordt.’

3. Met elkaar Overweg

Naast het opknappen van wegen en het bouwen van fietsenstallingen doet de Vervoerregio ook veel aan de ‘zachte’ kant van verkeer en vervoer, namelijk menselijk gedrag. Bijvoorbeeld door verkeerscampagnes zoals ‘Geef elkaar de ruimte’. Het artikel over deze campagne was dan ook favoriet van collega Constance Winnips. Senior beleidsadviseur Constance: ‘Dit is mijn favoriete artikel om verschillende redenen. Het is mooi om te zien dat de Vervoerregio niet alleen op maatregelen inzet, maar ook de mensen aanmoedigt om op een prettige manier met elkaar om te gaan in het verkeer. En dat ook nog eens op zo’n bijzondere manier met grappige foto’s. Als je elkaar de ruimte geeft, wordt reizen zoveel meer ontspannen en prettig. En veiliger natuurlijk. Dat hoor je de mensen in het artikel ook zeggen. Zelf heb ik afgelopen zomer in Zweden meegemaakt hoe dit voelt, want daar geven ze elkaar op het fiets- en voetpad en op de autoweg veel meer de ruimte dan wij gewend zijn. Zo’n luxe ervaring dat automobilisten bijvoorbeeld al vijf meter voor het zebrapad stilstaan. Dan voel je je echt welkom in het verkeer als voetganger of fietser!’

4. Verdeling van budget over projecten

Erik zijn favoriete artikel van het jaar was het artikel over ‘hoe besloten wordt naar welk project geld gaat’. Af een toe een ingewikkeld onderwerp, maar wel belangrijk om uit te leggen. Zo weet de reiziger, bewoner en bezoeker hoe de Vervoerregio het jaarlijkse budget verdeelt. Erik: ‘Dit artikel laat zien waar mijn werk als programmaregisseur over gaat. Het ervoor zorgen dat we als Vervoerregio grote en kleine projecten oppakken, door heel de regio heen. En stiekem vind ik het artikel ook leuk omdat de bussluis in Bovenkerk genoemd wordt. Een project in mijn regio dat veel in het nieuws is geweest afgelopen jaar.’

5. Elektrische bussen in Madurodam

Onze personeelsadviseur Willemijn de Jong raadt het artikel over Elektrische bussen in Madurodam aan. In dat artikel komen verschillende dingen samen: uitstootvrij vervoer, klimaatdoelen en symboliek. Met deze bussen in Madurodam willen we de toekomstige reiziger op een leuke manier kennis laten maken met elektrisch vervoer. Willemijn: ‘Dit is mijn tip omdat het artikel over een actueel en belangrijk onderwerp gaat namelijk duurzame mobiliteit. Hoe leuk is het dat er elektrische bussen rijden in Madurodam! Daarnaast is het ook interessant om te lezen hoe dit idee tot stand is gekomen en wat er aan vooraf is gegaan.’

Wat was jouw favoriete artikel van afgelopen jaar?  Laat het ons weten op twitter: @Vervoerregio